JAKI JEST TWÓJ CHRONOTYP SNU? TEST ONLINE

Zastanawiasz się, czym jest chronotyp snu? W tym artykule wyjaśnimy Ci, co oznacza to pojęcie oraz jakie chronotypy wyróżniamy. Będziesz mógł również sprawdzić, jaki jest Twój chronotyp snu. Test online pomoże Ci go określić. 

SPIS TREŚCI

Ludzi od zawsze fascynowała tematyka snu. Stale prowadzone są badania nad tym, co dzieje się z organizmem człowieka podczas spania. Obserwując procesy zachodzące w ludzkim ciele w czasie snu oraz w ciągu dnia, naukowcy zauważyli, że każda osoba ma swój własny, dobowy cykl. Ten indywidualny rytm funkcjonowania zależy od mechanizmu nazywanego „zegarem biologicznym”. Jak on działa?

Twój organizm reaguje na warunki zewnętrzne, takie jak światło czy temperatura. Dzięki tym sygnałom kieruje różnego rodzaju potrzebami. Decyduje, kiedy jesteś głodny lub zmęczony. Odkrycie mechanizmu, jakim jest zegar biologiczny, to spore osiągnięcie w dziedzinie badania snu. Wiedza na temat dobowego cyklu człowieka pozwoliła opracować skuteczną metodę na prowadzenie zdrowego trybu życia.

Chronotyp snu – co to jest?

Efektem badań nad dobowym cyklem człowieka jest stworzenie klasyfikacji chronotypów snu. Czym jest chronotyp? Jest to zbiór zachowań, przyzwyczajeń i skłonności, które określają, jak przebiega Twój cykl dobowy. Dr Michael Breus, psycholog i specjalista w dziedzinie snu, uważa, że każdą osobę można przyporządkować do określonego chronotypu snu. Aby to zrobić, trzeba przyjrzeć się jej nawykom, zachowaniom i codziennej rutynie. Dzięki tym informacjom można ocenić, w jaki typ cyklu dnia wpisuje dana osoba.

Nauka wyróżnia dwa sposoby klasyfikacji chronotypów snu. Każdy typ określany jest nazwą zwierzęcia, którego cechy charakterystyczne w jakiś sposób przypominają zachowania osób z danym chronotypem. Wskazuje się na podział podstawowy oraz podział rozbudowany. Znajomość poszczególnych chronotypów pozwoli Ci sprawdzić, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Zobacz także: Fazy snu – jakie są i ile trwają?

Szczęśliwa kobieta spokojnie śpi

Jakie chronotypy wyróżniamy?

Podział podstawowy wskazuje na 2 chronotypy. Są nimi sowa i skowronek. Czym charakteryzują się te typy?

  • Sowa– ten chronotyp określa osoby, które wolą wstawać później. Największą produktywność osiągają wieczorem. Z tego względu późno kładą się spać.
  • Skowronek – osoby z tym chronotypem lubią wstawać wcześnie. Lepiej pracuje im się w ciągu dnia i wolą kłaść się do snu dość wcześnie.
  • Klasyfikacja, w której występują sowa i skowronek, może dostarczać przydatnych informacji, lecz jest dość ogólna. W dokładniejszym poznaniu własnego cyklu dobowego pomoże Ci podział rozbudowany. W tej klasyfikacji wyróżnia się następujące typy:
  • Chronotyp niedźwiedzia – większość osób utożsamia się właśnie z tym chronotypem. Ich cykl dobowy dostosowany jest do światła słonecznego. Nie mają trudności ze wstawaniem rano i bez większych problemów zasypiają wieczorem. Ludzie z chronotypem niedźwiedzia są najbardziej produktywni w godzinach porannych.
  • Chronotyp wilka – osoby o tym chronotypie nie lubią wczesnego wstawania. Chodzą spać późno i chętnie śpią do południa. Wilki największą produktywność osiągają w czasie od późnego popołudnia do wczesnych godzin wieczornych. Odznaczają się dużą kreatywnością i ekstrawagancją.
  • Chronotyp lwa – określa osoby, które wolą wstawać wcześnie rano, przez co również wcześnie chodzą spać. W godzinach porannych są najbardziej produktywni, natomiast popołudniami często odczuwają zmęczenie. Osoby z chronotypem lwa zwykle są bardzo ambitne i wyróżniają się optymistycznym podejściem do życia.

Przeczytaj również: Jak mieć świadomy sen?

Chronotyp snu – test

Wiesz już, jakie wyróżniamy chronotypy snu. W jaki sposób sprawdzić, który z nich najbardziej pasuje do Ciebie? Aby się tego dowiedzieć, najlepiej zrobić test na chronotyp. Udzielając kilku odpowiedzi na pytania dotyczące Twoich przyzwyczajeń i przebiegu cyklu dobowego, możesz przekonać się, który chronotyp snu jest Ci najbliższy. Dlaczego warto znać swój chronotyp snuTest, który go określi, pozwoli Ci ocenić, jak najlepiej zaplanować dzień, aby zapewnić sobie dużo energii do efektywnej pracy.

Poniżej znajdziesz przygotowany przez nas test na chronotyp snu. Udziel odpowiedzi na pytania i dowiedz się, jakim chronotypem jesteś!

Chronotyp – jak wykorzystać wiedzę o swoim typie?

Czy znasz już swój chronotyp snu? Test na pewno pomógł Ci określić, którym typem jesteś. Teraz powinieneś dowiedzieć się, jak skorzystać z wiedzy o swoim chronotypie. Dzięki tym informacjom możesz opracować swój plan dnia w taki sposób, aby móc najefektywniej wykonywać swoje codzienne zadania. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, które Ci to ułatwią:

• Chronotyp delfin – mimo że często borykasz się z bezsennością, spróbuj nauczyć się wczesnego wstawania i chodzenia spać. Staraj się wyznaczyć stałe pory na pobudkę i sen, aby uregulować swój dobowy cykl i poprawić jakość snu. Przed południem zajmij się kreatywnymi zadaniami, natomiast późnym popołudniem wykonuj te bardziej wymagające. Przed snem staraj się wyciszyć, wyłącz urządzenia elektroniczne, weź gorącą kąpiel i poczytaj.

• Chronotyp niedźwiedzia – staraj się zawsze zapewnić sobie 8-godzinny sen. Kładź się i wstawaj o w miarę regularnych porach. Trudne zadania wykonaj rano, a te kreatywne po południu.

• Chronotyp wilka – mimo że wilki miewają trudności ze wstawaniem rano, postaraj się ustalić stałą godzinę wstawania, najlepiej około 7:30. Ustaw dwa alarmy (nie drzemki), aby mieć pewność, że się obudzisz. Ważnymi zadaniami zajmij się wczesnym popołudniem, a wczesny wieczór poświęć na bardziej kreatywne zajęcia.

• Chronotyp lwa – lwy lubią wstawać wcześnie. Staraj się korzystać z porannej produktywności, dobrze planując swój dzień. Ważne zadania wykonaj przed południem, a te bardziej kreatywne nieco później. Kładź się spać w miarę wcześnie o stałej porze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat planowania dnia dla poszczególnych chronotypów – zajrzyj do książki „The Power of When”. Jej autorem jest dr Michael Breus, specjalista w dziedzinie snu, o którym wspomnieliśmy wcześniej. W jego książce znajdziesz wiele przydatnych wskazówek dotyczących planowania cyklu dobowego.

Sprawdź także: Sen polifazowy – na czym polega i czy warto go stosować?

Wypoczęta kobieta

Chronotyp snu – zadbaj o komfort swojego wypoczynku

Bez względu na to, na jaki chronotyp test wskazał, dla właściwej efektywności potrzebny jest zdrowy sen. Wygodnie miejsce do spania pozwoli Ci zadbać o wysoką jakość odpoczynku. Aby zapewnić sobie komfortowy sen, zwróć uwagę na dobór materaca. W SypialniPlus znajdziesz wiele modeli, które pozwolą Ci spać wygodnie. Oto kilka propozycji dostępnych w naszym sklepie.

Na początek model SleepMed HYBRID SUPREME PLUS. Jest to materac termoelastyczny, dopasowujący się do kształtu sylwetki. Dzięki odpinanej warstwie wierzchniej oraz 7 strefom twardości możesz go łatwo dostosować do swoich potrzeb. Spełnia różne wymagania, dlatego będzie odpowiedni dla przedstawicieli różnych chronotypów snu.

Kolejna propozycja to model Hilding FLAMENCO. Ten materac ma 2 rodzaje twardości – z jednej strony piankę wysokoelastyczną, a z drugiej lateksową. Dzięki temu dopasowuje się do różnych potrzeb, bez względu na Twój chronotyp.

Model Hilding PASODOBLE to propozycja odpowiednia w szczególności dla delfinów cierpiących na bezsenność z powodu bólu kręgosłupa lub alergii. Materac ten uzyskał status wyrobu medycznego. Ma 7 stref twardości, które dobrze podpierają kręgosłup. Antyalergiczny pokrowiec zawierający mikrokapsułki ze specjalnymi probiotykami przyniesie ulgę osobom cierpiącym na uczulenia.

Dla osób z wadami postawy polecamy również materac Hilding FANDANGO. Odpowiednia sprężystość przy jednoczesnym solidnym wsparciu ciała zapewnia komfortowe warunki do snu dla osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa. Wyposażono go również w antyalergiczny pokrowiec.

Zobacz również: Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Już znasz swój chronotyp snu!

Już wiesz, jaki jest Twój chronotyp. Test pozwolił Ci ocenić, jak powinien wyglądać Twój dobowy cykl. Zaplanuj swój dzień zgodnie ze wskazówkami chronotypu, aby zapewnić sobie największą efektywność działania. Wysoką produktywność w ciągu dnia zyskasz również dzięki zdrowemu wypoczynkowi. Szukasz wygodnego materaca, który zapewni Ci wysoką jakość snu? Zajrzyj do SypialniPlus. Znajdziesz tu wiele produktów odpowiednich dla każdego chronotypu snu.