Czy spanie z psem bądź kotem jest bezpieczne? Z tego artykułu dowiesz się, czy warto pozwalać pupilowi spać w łóżku. Przedstawimy Ci wady i zalety spania ze zwierzakami, a także poznasz sposoby na zadbanie o komfortowe i wygodne warunki podczas snu z kotem lub psem.

SPIS TREŚCI:

  1. Spanie z kotem lub psem – czy to dobry pomysł?
  2. Skutki spania z psem lub kotem
  3. Spanie z psem lub kotem – zadbaj o swój komfort
  4. Czy pies powinien spać w łóżku? Teraz już wiesz!

Dla wielu osób zwierzaki domowe są jak członkowie rodziny. Nic w tym dziwnego – te sympatyczne stworzonka potrafią być świetnymi przyjaciółmi. Często nie odstępują swoich właścicieli na krok. Sporo właścicieli psów i kotów pozwala spać swoim pupilom we własnym łóżku. Czy to dobry pomysł? Jakie są skutki spania z psem lub kotem? Dowiedz się z naszego artykułu.

Spanie z kotem lub psem – czy to dobry pomysł?

Ludzie decydują się na spanie ze zwierzakami z różnych powodów. Po pierwsze, spanie z psem czy kotem bywa bardzo miłe. Wiele osób lubi przytulać się do swoich zwierzaków podczas snu. Może to być bardzo relaksujące – pozwoli zapomnieć o stresach minionego dnia.

Często zdarza się również tak, że właściciel śpi ze swoim pupilem, gdyż zwierzak nie chce spać sam. Psy lub koty, mimo że mają własne posłanie, wielokrotnie przychodzą w nocy ze swojego legowiska do łóżka właściciela. Kto w takiej sytuacji miałby serce wyrzucić z łóżka swojego psiaka? Zwykle kończy się to wspólnym spaniem.

W takim momencie pojawia się jednak pytanie – czy pies powinien spać w łóżku? Zdania na ten temat są podzielone. Decyzja w tej sprawie powinna zależeć od indywidualnego przypadku. Spanie z kotem lub psem ma wiele plusów, ale także kilka minusów. Warto rozważyć je wszystkie i ocenić sytuację samodzielnie. Bardzo istotna jest tutaj również higiena. Jeśli chcesz spać ze swoim zwierzakiem, musisz dbać o jego czystość. Spanie z pupilem może więc być dobrym pomysłem, lecz powinna to być przemyślana decyzja.

Przeczytaj także: Higiena snu – co to jest?

Spanie z kotem niebezpieczne - kobieta bawi się z kotem na łóżku

Skutki spania z psem lub kotem

Czy spanie z kotem jest zdrowe? Czy pies powinien spać w łóżku? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania! Przedstawimy Ci zalety i wady spania ze zwierzakami. Dzięki temu ocenisz, czy warto pozwalać pupilowi wślizgiwać się do Twojego łóżka!

Spanie z psem lub kotem – zalety

Po pierwsze, zwierzak w łóżku działa jak termofor. Skutecznie ogrzeje Cię w zimną noc, co może przyśpieszyć zasypianie. Spanie z pupilem, a w szczególności z psem daje poczucie bezpieczeństwa. Wiesz, że jeśli czyhałoby na Ciebie jakieś niebezpieczeństwo, to Twój wierny towarzysz z pewnością Cię obroni. Ponadto spanie ze zwierzakiem działa uspokajająco. Mruczenie kota to bardzo przyjemny dźwięk, który przyśpiesza zasypianie. Wspólne spanie to również szansa na wzmocnienie więzi między pupilem a opiekunem. Co więcej, jak powszechnie wiadomo – zwierzaki poprawiają humor. Działają jak antydepresanty, dlatego spanie z psem bądź kotem może bardzo pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Zobacz też: Domowe sposoby na sen

Spanie z kotem lub psem – wady

Wśród minusów spania z czworonogami należy wspomnieć, że zwierzaki mogą Cię budzić w nocy. Czasem będą chciały po prostu się pobawić lub wyjść na zewnątrz za potrzebą. Mogą również budzić się i nagle zeskakiwać z łóżka po usłyszeniu głośnego dźwięku. Decydując się na spanie ze zwierzakiem, warto więc mieć to na uwadze. Ponadto, czworonogi mogą zostawiać sierść na Twojej pościeli. Ważną kwestią są również zarazki. Podczas spacerów psy i koty mogą zbierać na łapach, sierści i pyszczkach sporo bakterii. Warto więc odpowiednio dbać o higienę pupila. W przypadku kotów bardziej higieniczne jest spanie ze zwierzakiem, który nie jest wypuszczany z domu.

Spanie z kotem – niebezpieczne mity

Wokół spania ze zwierzętami krąży sporo mitów. Tego typu opinie dotyczą głównie kotów. Pojawiają się niepodparte naukowo teorie, że koty mogą zrobić poważną krzywdę właścicielowi podczas snu. Jak już wspominaliśmy, istnieją wady i zalety wpuszczania zwierzaków do łóżka. Podobnie wygląda spanie z kotem. Niebezpieczne może być jednak jedynie spanie z kotem zaniedbanym, który często wychodzi na zewnątrz i nie jest odrobaczany.

Nie najlepszym pomysłem jest również spanie z dopiero co przygarniętym zwierzakiem ze schroniska lub z ulicy. Warto najpierw zadbać o higienę czworonoga oraz lepiej go poznać. Zdecydowanie jednak nie musisz się obawiać, że Twój kot udusi Cię we śnie – tego typu opinie to tylko legendy wywołane dzikim i nieco tajemniczym temperamentem tych zwierzaków.

Sprawdź także: Jaki materac dla alergika?

Skutki spania z psem

Spanie z psem lub kotem – zadbaj o swój komfort

Decydując się na spanie z kotem bądź psem, warto zatroszczyć się o higieniczne warunki do snu. Oto kilka wskazówek, dzięki którym odpoczynek ze zwierzakiem będzie bezpieczny i przyjemny!

Regularnie kąp zwierzaka

Zwierzakom trzeba robić regularne kąpiele. Dotyczy to przede wszystkim psów. Podczas spacerów mogą zbierać wiele zarazków, które zostaną przyniesione do domu, a następnie na Twoje łóżko. Psa najlepiej myć tak często, jak jest to potrzebne. Gdy sierść jest zabrudzona lub gdy zwierzak zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, to znak, że pora na kąpiel. Po każdym spacerze warto również oczyścić psie łapy.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku kotów. Z reguły to bardzo czyste zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją higienę. Ponadto, jeśli Twój pupil nie wychodzi z domu, to z pewnością nie musisz się martwić o higieniczne spanie z kotem. Niebezpieczne może być spanie ze zwierzakiem, który jest wypuszczany z domu. Koty chodzą swoimi ścieżkami, a ponadto polują na drobne zwierzęta. Jeśli więc Twój pupil jest wypuszczany na samotne przechadzki, to warto go wykąpać od czasu do czasu.

Zobacz także: Roztocza w łóżku. Jak pozbyć się roztoczy?

Pamiętaj o odrobaczaniu

Zwierzaki, które wychodzą na zewnątrz, trzeba regularnie odrobaczać. Jest to ważne nie tylko dla Twojego bezpieczeństwa, ale także dla zdrowia samych czworonogów. Weterynarze zalecają, aby odrobaczać psy i koty około 4 razy do roku.

Spanie z kotem

Zadbaj o higieniczne miejsce do spania

Aby bezpiecznie i komfortowo spać ze swoim pupilem, warto zatroszczyć się o higieniczne środowisko snu. Odpowiednie wyposażenie do sypialni, w której śpi zwierzak, znajdziesz w SypialniPlus. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, z którymi zapewnisz komfortowe warunki do snu sobie i swojemu czworonożnemu przyjacielowi!

Zacznijmy od materacy. Naszą pierwszą propozycją jest materac Foam Royal MED BRILLIANT. Wypełnienie tego modelu składa się z 4 warstw. Pierwsza z nich to pianka LIT, która nadaje elastyczność. Kolejną warstwą jest profilowana pianka wysokooelastyczna, która niweluje nacisk zwrotny. Ponadto produkt zawiera również 2 rodzaje termoelastycznych pianek. Materac zapewnia bardzo higieniczne środowisko snu. Wykorzystane do jego produkcji materiały są przyjazne dla alergików. Zapobiegają tworzeniu się roztoczy, grzybów oraz pleśni. Dodatkowo materac pokryto bardzo przewiewnym pokrowcem Wave, dzięki czemu produkt jest dobrze wentylowany.

Czy spanie z kotem jest zdrowe? Jeśli zapewnisz sobie odpowiedni materac, to z pewnością odpoczynek będzie bardzo higieniczny. My możemy polecić Ci materac SleepMed COMFORT PLUS. Jest to wyrób medyczny o 6 stopniach twardości. Zawiera piankę termoelastyczną, która dobrze dopasowuje się do ciała. Materac Comfort Plus zapewnia również odczuwalny efekt masażu. To jednak nie tylko bardzo wygodny model. Ten produkt pomoże Ci także zadbać o higieniczne środowisko snu ze zwierzakiem. Zastosowano w nim technologię AirForce, która zapewnia wysoką przewiewność materaca. Dodatkowo model ma pokrowiec Probiotex zawierający aktywne probiotyki niwelujące alergeny, roztocza i kurz.

Spanie z psem lub kotem wymaga również doboru odpowiedniego prześcieradła. My chcielibyśmy zaproponować Ci ochraniacz na materac Hilding. Jest to produkt wodoodporny. Wykonano go w 100% z bawełny organicznej, dzięki czemu dobrze przepuszcza powietrze, zapewniając higieniczne warunki do snu.

Przeczytaj również: Jaka tkanina obiciowa najlepsza przy zwierzętach?

czy pies powinien spać w łóżku - para śpi z psem

Czy pies powinien spać w łóżku? Teraz już wiesz!

Wiele osób zastanawia się, czy wpuszczanie zwierzaka do łóżka to dobry pomysł. Jeżeli zadbasz o higieniczne warunki do snu i nie przeszkadzają Ci pobudki od czasu do czasu, to jak najbardziej! Skutki spania z psem lub kotem mają plusy i minusy. Warto je rozważyć i zdecydować indywidualnie, czy chcemy spać ze swoim pupilem.

Sporo osób ma wątpliwości co do spania z kotami. Czy spanie z kotem jest zdrowe? Jeśli Twój pupil nie wychodzi na zewnątrz, to nie ma powodu do obaw. Jeżeli natomiast wypuszczasz go na przechadzki, musisz nieco bardziej zadbać o jego higienę. Wtedy wspólne spanie na pewno będzie bezpieczne i przyjemne!

O higieniczne i komfortowe środowisko snu ze zwierzakiem możesz zadbać z produktami SypialniPlus! Zajrzyj do naszego sklepu i znajdź wyposażenie, które pozwoli spać wygodnie Tobie i Twojemu czworonogowi.