Sprawdź dla kogo i dlaczego trafionym rozwiązaniem może być materac z kokosem. Dowiedz się, jaką rolę pełni w konkretnych modelach materacy wkład z kokosem i czy jest on na pewno bezpieczny dla zdrowia.

SPIS TREŚCI:

 1. Materace z kokosem – rodzaje
 2. Materac z kokosem – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?
 3. Materac kokosowy – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Materac z kokosem to popularne rozwiązanie, które doceniają osoby cierpiące na problemy z kręgosłupem, seniorzy, osoby o wyższej wadze i rodzice małych dzieci. W tym artykule wyjaśniamy, co wyróżnia ten rodzaj materacy. Rozwiewamy też częste wątpliwości, czy na pewno bezpieczny dla zdrowia jest właśnie materac z kokosem. Jak kłaść taki materac? Na to pytanie też znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

A jeśli po przeczytaniu tego tekstu nadal będziesz się zastanawiać, jaki materac wybrać i czy warto decydować się na model z wkładek kokosowym, pamiętaj, że możesz na bieżąco porozmawiać z naszymi specjalistami na czacie lub przez infolinię. Chętnie pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie, czy to dla małego dziecka, dla Ciebie czy na przykład bliskiej Ci osoby starszej.

Materace z kokosem – rodzaje

Zastanawiasz się, po co w materacu warstwa kokosa? Mówiąc najprościej: ma ona za zadanie usztywnić powierzchnię spania. Jednak to od jakości wkładu kokosowego i pozostałych warstw materaca zależeć będzie, jaki efekt zostanie osiągnięty i na ile materac będzie dobrze podpierał ciało. Rozwiązanie w postaci wkładu kokosowego zwykle wykorzystywane jest na dwa sposoby.

Pierwszy rodzaj, to taki, w którym kokos w materacu stanowi dość cienką, zwartą warstwę: jak na przykład w materacach PasodobleElectroLambada czy w materacach medycznych SleepMed. Jest to około 1 cm grubości warstwa gęstego włosia kokosowego sklejonego mleczkiem kauczukowym. Tego typu rozwiązanie włożone pomiędzy inne warstwy składowe materaca zapewnia rozłożenie masy ciała na większej powierzchni, czego skutkiem jest mniejsza zapadalność ciała w obrys materaca i automatyczne usztywnienie powierzchniowe. W ten sposób uzyskujesz mocniejsze podparcie, w połączeniu z bardziej wyprostowaną sylwetką.

Drugie rozwiązanie to grube i dość luźne warstwy wkładu kokosowego w materacu, gdzie nie jest to dodatek a główna składowa. Formy tego typu zwykle są zbyt twarde dla większości użytkowników. Jest to rozwiązanie zdecydowanie gorszej jakości, wykorzystywane w materacach raczej „masowej” produkcji, ponieważ takie warstwy mają mniejszą gęstość, a między luźnymi włóknami jest dużo powietrza, co powoduje, że po pewnym czasie materac po prostu się wygniata, zniekształcając płaszczyznę spania.

Z tego też względu zdecydowanie zalecamy wybór materaca, w którym warstwa kokosa nie jest gruba, ma zwartą strukturę, a sam materac posiada antyalergiczne właściwości, które potwierdzą, że ten model materaca stwarza warunki niekorzystne do rozwoju grzybów i roztoczy.

Przeczytaj również: Mata kokosowa na materac - kiedy jest dobrym rozwiązaniem?

Wkład kokosowy do materaca

Materac z kokosem – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Materac z kokosem jest często polecany osobom o wyższej wadze, gdyż wymagają one solidniejszego podparcia, aby optymalnie wyprofilować sylwetkę oraz zapewnić lepszy komfort użytkowania. Odpowiednio dobrany materac ma wyprofilować sylwetkę w taki sposób, aby ciało wyglądało tak jak w stojącej, swobodnie wyprostowanej pozycji. Materac musi zatem ulec naturalnym krzywiznom ciała, lecz nie za bardzo.

Gdy cięższy człowiek położy się na zbyt miękkim materacu, to jego sylwetka złamie się w biodrach (to najcięższy punkt ciała) i wykrzywi w niepożądany sposób. Przy dłuższym użytkowaniu może to wywoływać ból i doprowadzić do schorzeń kręgosłupa.

Gdy z kolei materac jest zbyt twardy, wówczas sylwetka będzie aż nazbyt wyprostowana, ponieważ materac nie podda się nam i zamiast delikatnie uginać się pod ciężarem ciała, będzie uciskał w trzech głównych punktach: w obrębie łopatek, bioder i pięt. Trzeba znaleźć zatem kompromis pomiędzy sztywnością a komfortem, który zwykle zapewnia właśnie materac z włóknem kokosowym.

Zobacz: Jak rozpoznać, że materac jest zbyt twardy lub zbyt miękki

Materac z kokosem

Drugą grupą, dla której materac kokosowy może być dobrym rozwiązaniem, są osoby starsze. W podeszłym wieku jest niezwykle istotne, by znaleźć na tyle sztywny i komfortowy materac, aby pozwalał wypocząć i pomagał w codziennym użytkowaniu. Tutaj jednak należy podejść ostrożnie, żeby podłoże nie było z kolei zbyt twarde.

Osoby starsze w większości przypadków mają drobną i szczupłą sylwetkę, przez co są bardziej narażone na niepożądany ucisk oraz ból, dlatego materac nie może być zbyt twardy. Wkład kokosowy do materaca, zwłaszcza umieszczony w środku lub na spodzie wkładu, nie utwardzi za bardzo materaca. Ułatwi za to wygodne z niego korzystanie: wstawanie i kładzenie się czy choćby przewracanie z boku na bok.

Materac z kokosem stawia opór dłoni czy wbitemu łokciowi, zapewniając dobry punkt podparcia, co dla osób w starszym wieku jest niezwykle istotne. Nie muszą one walczyć ze zbyt miękkim, zapadającym się podłożem. Dostępność tego rozwiązania także w materacach z certyfikatem medycznym pozwala znaleźć pewny i zdrowy produkt, który zapewni spokojny odpoczynek, a przy tym zadba o zdrowie osób w starszym wieku.

Dowiedz się, jaki materac dla seniora wybrać

Materac z kokosem – dla kogo?

  • Dla osób o większej masie ciała, zwykle powyżej 100 kg,
  • Dla osób starszych,
  • Dla osób, które potrzebują twardszego podparcia,
  • Dla małych dzieci.

Materac kokosowy

Materac kokosowy – czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Tak. Oczywiście mówimy tu tylko o produktach wysokiej jakości, w których zachowano najwyższe standardy od początkowych etapów produkcji i w których wkład kokosowy do materaca został odpowiednio przetworzony oraz zabezpieczony. Poddane odpowiedniej obróbce włókna kokosa mają naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i antybakteryjne, z tego też względu materace kokosowe są rekomendowane także alergikom. Kokos w materacu niweluje ryzyko rozwoju grzybów i roztoczy. W celu zachowania higienicznego środowiska snu nie musimy stosować żadnych dodatkowych zabiegów, prócz ogólnych zasad, które opisaliśmy w artykule Jak dbać o materac.

Ostatnie pytanie, które często się pojawia wśród osób decydujących się na materac z kokosem: jak kłaść taki materac? Czy wkład kokosowy do materaca powinien być na górze czy na dole? Tu nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć i Twojej budowy ciała. Niektóre materace kokosowe są dwustronne, a wkład kokosowy zastosowany jest tylko po jednej stronie materaca. Inne materace z kolei pozwalają Ci samodzielnie wybrać, w którym miejscu we wkładzie materaca umieścić wkładkę kokosową. Dzięki temu zapewnisz sobie dokładnie takie podparcie i taką twardość materaca, która zagwarantuje najwyższy komfort i wygodę.

Podsumowując, materace kokosowe to dobry wybór dla osób szukających produktu o podwyższonej twardości, a także dla tych, którzy ze względów zdrowotnych chcą postawić na model o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych. Materac z włóknem kokosowym sprawdzi się więc w przypadku osób o wyższej wadze, seniorów, osób preferujących twarde materace, a także dla dzieci, jeśli chcemy usztywnić materacyk.