Twardość materaca

Jak wybrać twardość materaca

Są dwie podstawowe kwestie, którymi należy się kierować przy wyborze materaca: własne odczucia i poprawne ułożenie kręgosłupa. Jeśli chodzi o poprawną i zdrową dla naszego ciała pozycję w czasie snu, to jest ona współzależna od: naszej wagi, budowy ciała, twardości materaca i pozycji w czasie snu. Pamiętaj, że stopnie twardości nadawane przez producentów są uśrednione: wkład materaca inaczej reaguje na lekki nacisk, a inaczej na mocny, dlatego jego twardość będzie zależeć od naszej wagi.

Prawidłowe ułożenie ciała na materacu

Kluczowe znaczenia ma to, aby materac podpierał ciało na całej jego długości, musi się więc dopasowywać do jego naturalnych krzywizn. Zbyt twardy materac pozostawi niepodparte miejsca - najlepiej jest to widoczne, gdy leżymy na plecach. Prawidłowo dobrany pod względem twardości materac będzie wypełniał przestrzeń w odcinku lędźwiowym, odciążając ciało także w przestrzeni ponad biodrami. Jeżeli materac jest zbyt twardy, zauważysz, że w tymi miejscu nie styka się z ciałem, pozostawiając wyraźną pustą przestrzeń.

By zadbać o zdrowy i komfortowy odpoczynek musimy zagwarantować naszemu ciału równomierne podparcie. Wiesz już jak to łatwo sprawdzić, gdy leżysz na plecach. Z kolei gdy ułożysz się na materacu na boku to łopatka nie powinna odznaczać się zbyt mocno, a kręgosłup powinien układać się tak, aby na całej swojej długości tworzył linię prostą (biodra i ramiona powinny być nieco zatopione w materacu).

Jak rozpoznać twardość materaca?

Na rynku dostępne są materace w kilku twardościach - wszystko po to, by dać możliwość wyboru osobom o różnej budowie ciała. Najczęściej spotykana skala to oznaczenia od H1 do H4, gdzie H1 to materac bardzo miękki, zaś odpowiednio H2, H3 i H4 to materace coraz twardsze.

Co oznacza twardość materaca? Mówiąc najprościej - to jak bardzo dany materac jest odporny na nacisk. Czyli im wyższa twardość, tym większa tolerancja na obciążenie. Dlatego twardy materac zapewni osobie o wyższej wadze warunki zbliżone do tych, które miękki materac zapewni osobie o wadze dużo niższej.

Jak dobrać materac do wagi?

Informacje podawane przez producentów są wartościami uśrednionymi i odnoszą się do osób o wadze około 80kg. Przyjmuje się, że twardość H2 jest odpowiednia dla osób o wadze do 80 kg, a powyżej 80 kg warto wybrać twardość H3. H4 zaleca się natomiast osobom o wadze powyżej 100 kg. Ale pamiętaj - że jest to naprawdę ogólna zasada. Decydującą rolę odgrywa też Twoja budowa ciała, indywidualne odczucie komfortu i ulubiona pozycja snu, o czym piszemy poniżej.

Dla kogo materac twardy, a dla kogo miękki?

Na materacach twardych najczęściej dobrze układają się osoby cięższe. Wynika to z tego, że osobom o wyższej wadze na materacach miękkich mogą zapadać się biodra w głąb materaca, natomiast twardsze modele, np. materace wysokoelastyczne, czy sprężynowe z matą kokosową, mają wystarczającą nośność, aby takie osoby prawidłowo podtrzymać. W niektórych wypadkach na twardym materacu mogą się czuć dobrze osoby lekkie, jednak jest to rzadkość i warto też pamiętać, że wbrew obiegowej opinii sprzed wielu lat, bardzo twardy materac wcale nie jest najlepszym wyborem.

Materace miękkie sprawdzą się najlepiej u osób lżejszych i o przeciętnej wadze, a także u osób o “trójkątnej” budowie korpusu: bardzo szerokie ramiona lub biodra. Dzieje się tak dlatego, że na miękkim materacu biodra i ramiona mogą wtulić się głębiej w materac i dzięki temu uzyskujemy równą linię kręgosłupa.

Twardość materaca a pozycja snu

Jak wspominaliśmy już wcześniej - wybierając materac zwróć też uwagę na to w jakiej pozycji lubisz spać, ponieważ to również ma powiązanie z twardością materaca. Jeśli śpisz na brzuchu to bezpieczniejszym wyborem będzie materac średniej twardości. Zbyt miękki model sprawi, że Twoje ciało będzie się wyginało w “łódeczkę”, naciągając mięśnie i układając ciało w nienaturalnej i niezdrowej pozycji.

Podobnie wygląda to w przypadku osób śpiących na plecach - za miękki materac wygnie nasze ciało, wywołując wspomniane wcześniej skutki, których chcemy przecież uniknąć. W przypadku osób śpiących na boku z kolei zbyt twardy materac nie pozwoli wystającym częściom ciała, czyli barkom i biodrom zapaść się w materac, przez co kręgosłup nie będzie się układał w linii prostej.

Ułatw sobie wybór materaca

Aby ocenić czy materac będzie nam odpowiadał to najlepiej po prostu go wypróbować w jednym z naszych salonów (np.podczas organizowanych przez nas darmowych konsultacji z fizjoterapeutami). Jeśli od razu czujesz dyskomfort - nie ma co się męczyć i od razu próbuj inny model.

Przy zakupie materaca przez internet, warto rozważyć, dostępne w naszym sklepie internetowym, materace objęte promocją “Testuj 20 nocy”, dzięki czemu przetestujesz dany model na spokojnie w domu. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to wtedy warto zdecydować się na materac raczej średniej twardości, niż skrajnie miękki czy twardy.

Materac o kilku twardościach

Ciekawym i bardzo wygodnym rozwiązaniem są materace, które pozwalają na samodzielną zmianę twardości. Najprostsza wersja to materace dwustronne, zaś bardziej zaawansowana i dająca dużo więcej możliwych konfiguracji to seria materacy medycznych SleepMed - to certyfikowane materace, które dają nawet 6 możliwych ustawień twardości. Dzięki temu masz pewność, że materac będzie w pełni odpowiadał Twoim wymaganiom. Więcej o tych materacach piszemy >>tutaj.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła