Dlaczego spanie w ciąży może sprawiać problemy? Sprawdź, na którym boku spać w ciąży i poznaj konkretne wskazówki. W artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania związane z 1, 2 i 3 trymestrem – każdy z nich postawi przed Tobą określone „wymagania”. Zobacz, jak możesz sobie ułatwić sen w tych okresach!

Spis treści

  1. Spanie w ciąży nie zawsze jest łatwe
  2. Pozycja do spania w ciąży – jak będzie najlepsza?
  3. Jak spać w ciąży? Porady

Spanie w ciąży to temat, który jest bliski każdej kobiecie od pierwszego trymestru. Dowiedz się, co sprawia, że sen w ciąży może sprawiać problemy i dlaczego nocny odpoczynek nie zawsze jest efektywny. W artykule prezentujemy też kilka prostych sposobów, które mogą pomóc Ci znaleźć odpowiedź na pytanie jak spać w ciąży.

Pamiętaj, że odpowiedniej ilości godzin snu w ciąży jest bardzo ważna dla Twojego zdrowia i przebiegu ciąży. Powinnaś sporo odpoczywać i dawać sobie szansę na regenerujący sen. Sprawdź, co może Ci pomóc i dowiedz się, jak spać w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze, kiedy różne czynniki mogą utrudnić spokojny odpoczynek.

Spanie w ciąży nie zawsze jest łatwe

Ze względu na zmiany zachodzące w ciele kobiety w ciąży, sen w tym okresie może nie być największym sprzymierzeńcem. Problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy i bardzo intensywne sny, które też nie pozwalają się odprężyć – na to wszystko uskarża się bardzo wiele kobiet w ciąży.

Zmiany hormonalne, częste wizyty w toalecie – to częste przyczyny bezsenności w ciąży w 1 trymestrze. 2 trymestr to zazwyczaj najspokojniejszy czas, w którym też najlepiej śpi się przyszłym mamom. Z kolei pod koniec ciąży niezakłócony i spokojny sen często utrudnia niepokój przed zbliżającym się porodem, bóle i skurcze brzucha, a przede wszystkim – duży brzuszek ciążowy, przez który trudniej jest znaleźć wygodną pozycję, w której jednocześnie odpoczną bolące plecy.

Więcej o przyczynach problemów ze snem przeczytasz w artykule Bezsenność w ciąży. W tym wpisie skupimy się natomiast na tym, jak w prosty sposób możesz zadbać o swój sen w ciąży.

Spanie w ciąży na lewym boku.

Pozycja do spania w ciąży – jak będzie najlepsza?

Przyszłe mamy zastanawiają się często jaka pozycja snu będzie najbezpieczniejsza dla nienarodzonego dziecka. Warto też zastanowić się, co możesz zrobić dla siebie, żeby zminimalizować dolegliwości, które nie pozwalają Ci się wyspać. Pozycja do spania w ciąży ma na przykład duże znaczenie, jeżeli dokuczają Ci bóle kręgosłupa lub skurcze łydek. Wtedy ułożenie ciała, odpowiednie podparcie przy pomocy poduszek – to wszystko może podnieść komfort snu. 

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli np. cierpisz na zgagę, wówczas warto odczekać, aż minie trochę czasu, zanim położysz się do łóżka. Uniesiona pozycja, w której będziesz mieć wyżej podparte plecy i ramiona może pomóc zminimalizować problem zgagi.

Tematem, który nadal wywołuje sporo dyskusji jest z kolei pytanie jak spać w ciąży (3 trymestr). Dlaczego wielu lekarzy zaleca, by kobieta starała się spać na lewym boku? Ponieważ w ten sposób umożliwisz jak najsprawniejszy dopływ krwi do macicy. Jeżeli zastanawiasz się, na którym boku spać w ciąży, to właśnie jest odpowiedź na Twoje pytanie. 

Jak spać w ciąży? Porady

Wybierz odpowiedni materac – nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy. Dla Twojego ciała jest to bardzo wymagający okres, dlatego warto zadbać o to, by materac umożliwiał pełne rozluźnienie. W ofercie SypialniaPlus znajdziesz odpowiednie produkty, które w zdecydowany sposób wpłyną na jakość Twojego snu, takie jak np. model COMFORT czy FLAMENCO. Jeżeli masz wrażenie, że materac nie jest dopasowany do Twoich potrzeb, możesz na czas ciąży zainwestować w materac nawierzchniowy. Dodatkowo zadbaj o wygodne poduszki – zdecydowanie ułatwią spanie w ciąży. Mogą to być zarówno poduszki dedykowane dla kobiet w ciąży, jak i klasyczne modele, które podłożysz pod plecy, czy nogi. 

Bardzo ważna jest dieta – zadbaj o układ pokarmowy, możesz zrezygnować z ciężkostrawnych potraw, herbaty, która może działać moczopędnie i pobudzającej kawy. Jeśli tylko możesz, nie rezygnuj ze sportu, szczególnie na świeżym powietrzu – korzystaj z ruchu na tyle, na ile pozwala Ci Twój lekarz. 

Wciąż zastanawiasz się, jak spać w ciąży? 1 trymestr to czas, kiedy wybudzają Cię częste wizyty w toalecie lub np. mdłości. Zadbaj o jak największy komfort – powietrze w sypialni powinno być przewietrzone i chłodne, nie przegrzewaj się, ogranicz niebieskie światło (np. nie oglądaj filmów przed samym pójściem spać) i korzystaj z drzemek w ciągu dnia. Spanie na brzuchu w ciąży w I trymestrze jest możliwe jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, o których powie Ci Twój lekarz. Dziecko w tym okresie ma wielkość zaledwie kilku milimetrów, a do tego chronione jest przez płyn owodniowy i kość łonową.

Odpowiednia pozycja do spania w ciąży.

Kolejne miesiące przynoszą kolejne pytania, a wśród nich znów powraca to jedno z ważniejszych, czyli jak spać w ciąży. 2 trymestr to czas, podczas którego powinno Ci być najłatwiej przespać całą noc. Większość przyszłych mam nie odczuwa już takiej senności w ciągu dnia, ma więcej energii, a widoczny brzuszek nie sprawia jeszcze, że ciężko znaleźć wygodną pozycję. Pamiętaj jednak, że według opinii przeważającej liczby lekarzy, najlepiej jest na tym etapie spać na boku. Najlepiej, jeśli na pytanie jak spać w ciąży w 2 trymestrze, odpowiesz sobie razem z Twoim lekarzem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, możesz też spać na plecach, o ile nie odczuwasz przy tym zawrotów głowy, mroczków przed oczami, czy nudności. 

Zbliża się termin porodu, ale w Twojej głowie wciąż gości pytanie jak spać w ciąży? 3 trymestr zazwyczaj wiąże się bezpośrednio z pytaniem o to, na którym boku spać w ciąży, ponieważ spanie na brzuchu w ciąży na tym etapie jest niemożliwe. Najbezpieczniejszą odpowiedzią jest ta podana przez nas powyżej, czyli – na lewym boku. Jednak jeżeli nie jest to ciąża bliźniacza, czy też nie jest przewidywana duża masa urodzeniowa dziecka, bądź nie występują inne przeciwwskazania, o których na pewno poinformuje Cię Twój lekarz, wówczas powinnaś też spokojnie móc spać na prawym boku. 

Problemy ze snem są powszechną dolegliwością w ciąży. Jak widzisz, możesz wypróbować kilka prostych zabiegów, które mogą wpłynąć na spokojne spanie w ciąży. Pamiętaj jednak, że przy jakichkolwiek objawach i problemach, które budzą Twoje obawy, powinnaś się skontaktować ze swoim lekarzem. Tak samo nie zaczynaj przyjmować żadnych leków na sen, o których nie wie Twój lekarz.