TWARDOŚĆ MATERACA - JAK WYBRAĆ I CO OZNACZA H?

Co znaczą litery H1-H4 - oznaczenie twardości materaca

Popularne oznaczenie twardości materaca to H1, H2, H3, H4. Litera H to skrót od angielskiego słowa “hardness” oznaczającego twardość. Skala twardości H w materacach jest czterostopniowa i odnosi się do wagi użytkownika materaca:

  • Materac H1 to materac miękki, przeznaczony przede wszystkim dla osób o wadze ciała do 60kg
  • Materac H2 to materac średniomiękki, który zapewni odpowiednie podparcie ciała osobom o wadze do 80kg
  • Materac H3 to materac średniotwardy, czyli taki, którego wkład jest dostosowany do wagi 110kg na osobę
  • Materac H4 to twardy materac przeznaczony dla osób o wyższej wadze (powyżej 100kg).

Warto pamiętać, że nie wszyscy producenci stosują tę skalę. Czasem twardość materaca jest określana przez oznaczenie skali na suwaku z opisami B. MIĘKKI-MIĘKKI-ŚREDNI-ŚREDNIOTWARDY-TWARDY-B.TWARDY - opisowy sposób określania twardości materaca może ułatwić znalezienie odpowiedniego modelu, ale pamiętaj, że przy wyborze materaca nie kierujemy się wyłącznie oznaczeniami nadanymi przez producenta.

Dla kogo polecane są konkretne twardości?

Twardość materaca H1

To najbardziej miękki rodzaj materacy - przystosowane są dla osób o drobniejszej i lżejszej budowie ciala. Pamiętaj, że twardość materaca i to jaki będzie on w odczuciu, zależy przede wszystkim od Twojej wagi i wzrostu - uczucie otulenia, czy większej sprężystości to już kwestia rodzaju wkładu w materacu. Jeżeli zatem szukasz optymalnej twardości materaca przy wadze do 60kg, lub zastanawiasz się jaki materac dla dziecka bądź nastolatka wybrać, to możesz z dużym przekonaniem sprawdzać materace z oznaczeniem H1.

Twardość materaca H2

Materace średniomiękkie - czyli ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie są bardzo popularnym rodzajem materacy. Sprawdzają się zarówno jako materace dla nastolatków, jak i dla osób dorosłych, które mają przeciętną wagę i wzrost i szukają kompromisu między twardym materacem, a miękkim.

Twardość materaca H3

To materace średniotwarde i zarazem najbardziej uniwersalne, a co za tym idzie - najpopularniejsze modele materacy. Odpowiadają młodzieży, osobom dorosłym, także tym o wyższej wadze. Zwróć jednak uwagę, że rekomendowany przedział wagowy dla jednej osoby na materacu o twardości H3 to 80-100kg, im niższa waga niż podana wartość, tym materac będzie twardszy w odczuciu.

Twardość materaca H4

To najtwardsze modele materacy, o najwyższej nośności. Dedykowane są osobom o wyższej wadze, także osobom z nadwagą (modele takie jak Hilding Foxtrot mają nośność do 200kg/osobę). Wbrew powszechnej opinii twardy materac nie będzie zdrowy i komfortowy dla każdego. Nawet jeśli mamy jasne zalecenia od lekarza bądź fizjoterapeuty, że wskazany jest materac twardy, to nadal musimy twardość materaca dopasować do naszej wagi. Dla osób o niższej wadze, np. 65kg, materac H4 będzie po prostu za twardy i będzie powodował wyraźny dyskomfort.

Zobacz jak wybrać twardy materac:

Jak wybrać twardość materaca?

Przy wyborze materaca pamiętaj, by bazować na wieku, wadze i Twoich indywidualnych oczekiwaniach - tak aby materac zapewniał właściwe podparcie kręgosłupa, lekką sprężystość i otulenie. Twoim celem jest odpowiedni komfort bez ucisków.

Obok skali twardości stosowanej przez producentów, najważniejsze jest właściwe dopasowanie kręgosłupa, bioder, barków do materaca oraz indywidualne preferencje i potrzeby. W naszym artykule “Jak sprawdzić, czy śpisz na dobrym materacu?” opisujemy 3 proste, domowe metody, dzięki którym sprawdzisz, czy materac dobrze podpiera Twoje ciało.

Jak dobrać twardość materaca - jak ocenić czy materac jest dobry?

Wielu z nas zaczyna wybór materaca od stwierdzenia, że chce i woli twardy materac. Dopiero położenie się na faktycznie twardym modelu, czyli H4 uświadamia nam, że taki materac niekoniecznie jest komfortowy przy naszej wadze i wzroście.

W takim razie jak wybrać twardość materaca?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, najczęściej wybieramy materac H2 i materac H3, czyli materace średniomiękkie i średniotwarde, a przy podjęciu ostatecznej decyzji pomocne będzie określenie w jakiej pozycji głównie śpisz. Jeżeli śpisz w pozycji bocznej, ważne jest żeby materac nie był zbyt twardy - bark i biodro muszą zapadać się w materac tak, aby kręgosłup układał się w linii prostej. Jeżeli śpisz głównie na plecach, wówczas materac nie może być zbyt miękki, żeby biodra za bardzo się w niego nie zapadały.

Drugą równie ważną kwestią jest waga osoby dla której dobieramy materac. Tak naprawdę czym osoba jest cięższa, tym twardszy materac będzie dla niej komfortowy i taki pod względem ergonomii jest też dla niej najlepszy.

O ile kwestia jest stosunkowo prosta przy wyborze materaca dla jednej osoby, o tyle wybór materaca dla pary może nastręczać pewnych trudności. Ale tylko początkowo, na rynku bowiem dostępnych jest wiele modeli odpowiadających różnej wadze partnerów i ich różnym oczekiwaniom co do rodzaju podparcia.

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca w przypadku pary?

Jeżeli para ma różne preferencje co do twardości materaca, wówczas dobrym rozwiązaniem często okazuje się materac hybrydowy, czyli materac sprężynowo-piankowy. Materac hybrydowy najczęściej zbudowany jest sprężyn kieszeniowych o wysokim zagęszczeniu i małej średnicy. Uzupełnienie wkładu stanowią pianki o różnej twardości i gęstości, a także różnego rodzaju przekładki. Z połączenia tych wszystkich warstw otrzymujemy wysoki materac, zazwyczaj powyżej 25 cm, o zróżnicowanej budowie, składający się nawet z 10 warstw. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju komponentów uzyskujemy materac, który będzie zarówno dopasowywał się do osoby lżejszej jak i cięższe, a mnogość warstw spowoduje, że ciężar ciał będzie się równomiernie rozkładał, zapewniając obu osobom ten sam poziom komfortu.

Najlepszym przykładem jest materac hybrydowy Monarch. Górne warstwy są bardziej miękkie i otulające, ale po chwili czujemy też mocne podparcie za sprawą sprężyn pracujących niezależnie od siebie, dzięki czemu osoba cięższa też będzie miała zapewnione odpowiednie podparcie ciała. Materace hybrydowe, przez zastosowanie większej ilości warstw, nie przenoszą drgań, nie odczuwamy zatem ruchów drugiej osoby.

Materac hybrydowy dla pary to dobre rozwiązanie, ale nie jedyne - przy wyborze materaca przez internet warto porozmawiać na czacie lub zadzwonić na infolinię, a nasi doradcy z chęcią pomogą dobrać odpowiedni model materaca.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz też przydatne artykuły o wyborze materaca dla pary i rekomendowanych modelach, a ponadto przy każdym materacu dostępny jest krótki opis z wyszczególnieniem dla jakiej grupy użytkowników polecamy ten konkretny model.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Juz posiadasz konto?
Logowanie Lub Resetowanie hasła